Kde všude číhá nebezpečí…

Bakterie, viry, choroby… myslíte, že stačí jednou týdně vyluxovat, abyste měli byt jako klíčku? Omyl! To vůbec největší „špinavé zlo“ totiž sídlí tam, kde byste to vůbec nečekali…

Houbička na nádobí

V molitanových houbách se skvěle daří životu nebezpečným fekálním bakteriím, které běžně žijí v kanalizaci nebo žumpách. V houbičce totiž mají perfektní, stále teplou, vlhkou skrýš. Proto houbičku vyhoďte nejméně po čtvrnácit dnech užívání.

Kartáček na zuby

Až týden dokáží přežít viry chřipky nebo viru herpes na kartáčku na zuby a bez problému nakazit uživatele. Navíc umí „přeskočit“ na ostatní karáčky, kterých se dotýkají. Kartáček byste měli měnit už po jednom měsíci užívání.

Make-up

Bakterie přežívají na kosmetickcýh přípravcích až 72 hodin. Neodkládejte kosmetické přípravky na okraj umyvadla – vlkhké prostředí je ideální pro vznik infekce. Líčidla vyhazujte po šesti měsících, čisticí a hydratační prostředky po osmi měsících, pudry a rtěnky po jednom roce a tužky na obočí a rty po osmnácti měsících.

Mobil

Záchodové prkénko, spodek boty nebo klika od dveří. Tam všude najdete méně bakterií než na mobilu. Daří se tam například zlatému stafylokoku, který vede k poškození kůže, ale dokáže vyvolat i zápal plic nebo meningitidu.

Sprcha

Údajný zdroj čistoty vás ve skutečnosti vystavuje útoku armándy bakterií. Hlava sprchy ve skoro třetině domácností obsahuje bakterie Mycobacterium avium, které způsobují onemocnění plic. Proto je dobré nechat sprchu nejdříve třicet vteřin odtékat, než se začnete mýt.

Klávesnice

Pro bakterie je klávesnice vašeho domácího počítače nebo notebooku luxusním obytným komplexem. Škvírami mezi klávesami totiž dovnitř neustále propadají mikroskopické šupinky kůže, prach nebo vlasy. To je pro bakterie a roztože hotová hostina.

Jak na parkety

Parkety dělíme dle druhu na lakované či olejované. Každá z těchto kategorii vyžaduje jinou údržbu. Pomůžeme rádi vybrat vhodné čistící a ochranné prostředky. Mezi základní pravidla u dřevených podlah patří to, že se nesmí použít příliš velké množství vody a běžné chemické čistící prostředky, jenž nejsou určené pro údržbu dřevěných podlah.

Jak na skvrny od žvýkaček na podlaze

Postříkejte dané postižené místo mrazícím sprejem. Můžete na místo také položit igelitový sáček s ledem a opatrně seškrábejte.

Co se skvrnami na kobercích

Čištění takového postiženého místa by mělo započít hned bezprostředně po zjištění problému. Čím později s čištěním započnete, tím hůře se těchto nečistot budete zbavovat. Nejdříve se pokuste například spadlé jídlo nějakou lžičkou nebo tupým nožem s citem odstranit. Vždy skvrnu odstraňujte směrem ke středu skvrny, nikdy ne opačně. Tím předcházíme většímu roznesení špíny. Postižené místo nedrhněte, nedřete! Koberec by tím mohl utrpět. Na toto místo naneste malé množství zředěného saponátu a vody. Nepoužívejte zabarvené či kalné prostředky aby na koberci nezůstala znatelná stopa. Potom pokračujte v čištění jen pomocí čisté vody a postižené místo důkladně vysušte. Pro jakékoli takové čištění použijte bílou utěrku, případně papírové kapesníky nebo toaletní papír.

Co se skvrnami od žvýkaček na kobercích

Žvýkačku obložíte několika kostkami ledu. Po dostatečném zmražení a zkřehnutí ji rozlámete a odloupnete. Zbylý flek překryjete malou kašičkou z benzínu a magnézia, dočistíte mýdlovou vodou či odstraníte bezbarvým odlakovačem na nehty nebo pomocí rozpouštědla.

Jak na skvrny od krve

Skvrny odstraníte za pomoci studené vody. U starších skvrn (asi 12 hodin) použijete biologický prací prostředek (cca. 2%).

Pasta na parkety a vosk

se odstraní terpentýnem, tetrachlórem anebo trichlór thylenem.

Máslo na kobercích

Máslo se odstraní pomocí terpentýnu, tetrachlóru anebo trichlór thylenu. Případné zbytky odstraníte zředěným šampónem na koberce.

Krém a rtěnku

Nanesete zředěný šampon na koberce, případně tetrachlór, trichlór či terpentýn.

Vajíčka a mléko

Od těchto nečistot se zbavíte za pomoci teplé vody nebo zředěným šamponem na koberce.

Vodové barvy

Použijte studenou vodu, popřípadě zředěný šampon na koberce.

Olejové barvy

Lze je terpentýnem nebo tetrachlórem či trichlór thylenem anebo zředěným šampónem na koberce.

Jak se zbavíte čar nebo fleků od fixy

Pomocí teplé vody a když to nestačí, můžete použít ředěný šampon na koberce nebo biologický prací prostředek (2%).

Zašpinění trávou, marmeládou, zeleninou či kávou

Nečistoty odstraníte pomocí teplé vody, případně můžete použít biologický prací prostředek (2%).

Vosk ze svíček

Nežádoucí zanesení zlikvidujete pomocí velmi savého papíru a teplé žehličky (pozn. nastavte žehličku na vlnu), popřípadě pomocí tetrachlóru, trichlóru či terpentýnu.

Lepidlo

Lepidlo odstraníte jakoukoli vodou, acetonem anebo alkoholem.

Propisovací tužka

Použijte metylalkohol, eventuelně zředěný šampon na koberce.

Limonády, likéry a inkoustové náplně

Poťukáváme na skvrnu ředěným čpavkem a potom použijeme studenou vodu.

Na skvrny od rzi

Pomáhá slabý roztok bílého octa anebo citrónové šťávy či studená voda.

Zvratky

Zvratky odstraníme pomocí roztoku z 1 dl čpavkového alkoholu a 6 až 7dl vody.

Ovoce a džusu

Vysušíme, potom použijeme mýdlovou vodu.

Sádlo a olej

Nanášíme čistící benzín, potom na vysušování postiženého místa použijeme špejli omotanou vatou.

Saze

Vyluxujeme a potom použijeme zředěný šampon na koberce.

Šťáva, mastnoty

Nejdříve odebereme co možná nejvíce lžící, potom naneseme teplou vodu. Na závěr zředěný šampon na koberce. Na mastnotu platí dětský zásyp a potom vykartáčovat postižené místo.

Čokoláda

Pomáhá teplá voda, eventuelně zředěný šampon na koberce.

Krém na boty

Odstraníme ho pomocí tetrachlóru, trichlóru či terpentýnu anebo ředěný šampon na koberce.

Hořčice a pivo

Nanášíme zředěný šampon na koberce a použijeme čajovou lžičku octa, potom přetřeme hadrem s teplou vodou.

Čaj

Pomáhá teplá voda, a když tak biologický prací prostředek.

Kolomaz

Použijeme tetrachlór, trichlór či terpentýn, dále popřípadě použijeme eukalyptový olej.

Skvrna od vína

Použijeme sůl a necháme působit, případně ošetříme teplou vodou anebo biologickým prostředkem.

Skvrna od borůvek

Okamžitě vyčistíme citrónovou šťávou nebo navlhčíme postižené místo a posypeme práškovou citrónovou kyselinou anebo vinnou kyselinou.

Dlažba a obklady

Na znečištěnou dlažbu či obklady po pokládkách povlakem od cementu je suchý hadr.

Obecně pravidlo: je vhodné skvrny odstranit ihned. Čím déle necháme materiál znečištěný tím složitější je odstranění a konečný výsledek čištění.